Painesville City Local Schools

Skip to main content
Mobile Menu
Español

Athletic Schedules

2017-18 HHS and HMS Schedules

(Though this page is updated very frequently- dates are still subject to change.  The Arbiter Schedule link on the right will eventually be the place to go for the best results, individual team schedules, and the HHS/HMS calendar view (click "details.")  However, this page will be the most accurate for now.

 

 WINTER:  2017 - 2018 

_______________________________________________________

Winter sports tickets will be available beginning 10/8/17
 
Presale Prices
  • Student: $3
  • Adult: $5
  • Family Pack: $15 (2/Adults and 3/Children)
  • Senior Citizens: Free (Must be at least 62 y.o.)
    • Tickets are sold only at Harvey HS Athletic Office which is open daily from 8:00 am to 3:00 pm
 
Season Pass Prices
  • Girls Basketball Only: $45
  • Boys Basketball Only: $45
  • All Access for the Winter Season: $80
 
Gate Prices (High School Games Only)
  • Students: $6
  • Adults: $6
 
Thank you for your support and Gooooooo Red Raiders!

_______________________________________________________

 

HHS Boys Basketball

Tuesday Nov 14th F/JV @ Berkshire 6 pm (Scrimmage)

Wednesday Nov 15th Home vs NDCL/Berkshire 6 pm (Scrimmage)
Saturday Nov 18th Varsity @ Bedford 9 am (Scrimmage)
Saturday Nov 18th JV Home vs Bedford/Madison 9 am (Scrimmage) - Moved to Heritage MS
Saturday Nov 18th Freshman @ Madison 9 am (Scrimmage)
Tuesday Nov 21st Varsity Home vs Euclid/Kenston 6 pm (Scrimmage)
Tuesday Nov 21st F/JV @ Kenston 5:30 pm (Scrimmage)
Friday Nov 24th Varsity @ Erie Prep 10 am (Scrimmage)
Saturday Nov 25th F/JV @ Hawken 9 am (Scrimmage)
Tuesday Nov 28th Varsity Home vs Hawken 6 pm (Scrimmage)
Tuesday Nov 28th Freshman @ Willoughby South 5 pm (Scrimmage)
Saturday Dec 2nd F/JV Home vs Lake Catholic 12/1:30
Tuesday Dec 5th JV/V @ Fairport 5:30/7 pm
Friday  Dec 8th @ Wickliffe 4:30/6/7:30 pm
Tuesday Dec 12th @ Geneva 4:30/6/7:30 pm
Friday Dec 15th HOME vs Beachwood 4:30/6/7:30 pm
Friday Dec 22nd HOME vs Chagrin Falls 4:30/6/7:30 pm
Saturday Dec 23rd JV/V HOME vs Riverside  4:30/6 pm
Wednesday Dec 27th Freshman @ Riverside 4 pm (Postponed)
Friday Dec 29 @ Newark Tournament 6 pm
Saturday Dec 30 @ Newark Tournament 3/4:30 pm
Thursday Jan 4 HOME vs Orange 4:30/6/7:30 pm
Friday Jan 5th  @ Perry 4:30/6/7:30 pm
Tuesday Jan 9th @ West Geauga 4:30/6/7:30 pm
Friday Jan 12th HOME vs Geneva 4:30/6/7:30 pm (Cancelled)
Tuesday Jan 16th Freshman Home vs Riverside 4:30 pm
Friday Jan 19th HOME vs Wickliffe 4:30/6/7:30 pm
Saturday Jan 20th HOME vs Gilmour 12:30/2/3:30 pm
Tuesday Jan 23rd @ Chagrin Falls 4:30/6/7:30 pm
Friday Jan 26th @ Orange 4:30/6/7:30 pm
Friday Feb 2nd HOME vs West Geauga 4:30/6/7:30 pm
Saturday Feb 3rd HOME vs Geneva 1/2:30/4 pm
Harvey High School Chili Cook-off 3:30 pm - 7:00 pm (Cancelled)
Friday Feb 9th HOME vs Perry 4:30/6/7:30 pm (Senior Night)
Saturday Feb 10th JV/V HOME vs Eastlake North 4/5:30 pm (HOF Induction)
Friday Feb 16th @ Beachwood 4:30/6/7:30 pm
Saturday Feb JV/V 17th @ Riverside 4:30/6/7:30 pm
Saturday Feb 17th Freshman @ Mentor Tournament 10 am
Sunday Feb 18th Freshman @ Mentor Tournament 10 am
Monday Feb 19th Freshman @ Mentor Tournament 3 am
Friday Feb 23rd @ Independence 4:30/6/7:30 pm
Tuesday Feb 27 @ Perry 7 pm (Sectional Tournament)
 
HMS Boys Basketball

Tuesday Nov 7th Home vs Fairport (Scrimmage) 4:30

Wednesday Nov 8th Home vs Orange 4:00 (7th Grade 1st)

Tuesday Nov 14th @ Beachwood 4:30

Thursday Nov 16th Home vs Richmond Heights 4:30 (8th Only)

Monday Nov 20th Home vs Chagrin Falls 4:30

Tuesday Nov 21st Home vs St. John Nottingham 5:00 (8th Only)

Tuesday Nov 28th @ Wickliffe 4:30

Thursday Nov 30th Home vs Independence 4:30

Tuesday Dec 5th @ Cuyahoga Heights 4:30

Thursday Dec 7th @ Kirtland 4:30

Tuesday Dec 12th Home vs West Geauga 4:30

Monday Dec 18th Home vs St. John Nottingham 5:00 (7th Only)

Tuesday Dec 19th Home vs Perry 4:30

Wednesday Dec 20th @ Berkshire 4:30

Tuesday Jan 9th Home vs Cardinal 4:30

Wednesday Jan 10th @ Geneva 4:30

Thursday Jan 11th @ Fairport 4:30

Tuesday Jan 16th @ Hawken 4:30

Thursday Jan 18th CVC Tournament TBA

Friday Jan 19th CVC Tournament TBA

Saturday Jan 20th CVC Tournament TBA

 
HHS Girls Basketball
Saturday Nov 4th @ Cardinal 10 AM (Scrimmage)
Monday Nov 11th @ Fairport 1 PM (Scrimmage)
Tuesday Nov 21st @ Conneaut 5:15 PM (Scrimmage)
Monday Nov 27th HOME vs Riverside 6/7:30 PM
Wednesday Nov 29th Home vs Fairport 6/7:30 PM
Saturday Dec 9th @ Chagrin Falls 1/2:30 PM
Wednesday Dec 13th Home vs MLK 6/7:30 PM (Cancelled)
Saturday Dec 16th @ Geneva 1/2:30 PM
Wednesday Dec 20th Home vs Beachwood 6/7:30 PM
Wednesday Dec 27th Home vs Chardon 6/7:30 PM 
Thursday Dec 28th Home vs Madison 5/6:30 PM
Saturday Dec 30th @ Kirtland 1/2:30 PM
Wednesday Jan 3rd Home vs Perry 6/7:30 PM
Friday Jan 5th Home vs Orange 11/12:30 PM
Wednesday Jan 10th Home vs West Geauga 6/7:30 PM
Saturday Jan 13th @ Wickliffe 1/2:30 PM
Monday Jan 15th @ Smithville Classic 7 PM
Tuesday Jan 17th Home vs Geneva 6/7:30 PM
Saturday Jan 20th @ Perry 1/2:30 PM
Wednesday Jan 24th Home vs Chagrin Falls 6/7:30  PM
Wednesday Jan 31st @ Beachwood 6/7:30 PM
Saturday Feb 3rd @ Orange 1/2:30 PM 
Monday Feb 5th Home vs Wickliffe 6/7:30 PM
Wednesday Feb 7th @ West Geauga 6/7:30 PM
Thursday Feb 15th Home vs St. John 6:00 PM (Senior Night - Varsity Only)
Saturday Feb 17th @ Lake Catholic 1 PM (Sectional Tournament)
 
HMS Girls Basketball
Wednesday Jan 10th @ Fairport 4:30 PM (Scrimmage)

Wednesday Jan 17th Home vs St. John Nottingham 5:00 PM (7th Only)

Thursday Jan 18th @ Perry 4:30 PM

Tuesday Jan 23rd Home vs Beachwood 4:30 PM

Thursday Jan 25th @ Richmond Heights 4;30 PM (8th Only)

Tuesday Jan 30th @ Chagrin Falls 4:30 PM

Thursday Feb 1st Home vs Wickliffe 4:30 PM

Monday Feb 5th @ Orange 4:30 PM

Tuesday Feb 6th @ Independence 4:30 PM

Thursday Feb 8th Home vs Cuyahoga Heights 4:30 PM

Tuesday Feb 13th Home vs Kirtland 4:30 PM

Thursday Feb 15th @ West Geauga 4:30 PM

Tuesday Feb 20th Home vs Geneva 4:30 PM

Thursday Feb 22nd Home vs Berkshire 4:00 PM

Tuesday Feb 27th @ Cardinal 4:30 PM

Thursday Mar 1st Home vs Hawken 4:30 PM (8th Only)

Thursday Mar 1st @ Hawken 4:30 PM (7th Only)

Tuesday Mar 6th Home vs Fairport 4:30 PM

Thursday Mar 8th CVC Tournament TBA

Friday Mar 9th CVC Tournament TBA

Saturday Mar 10th CVC Tournament TBA

 
HHS Wrestling

Saturday Nov 18th Home (Scrimmage and Hydration Testing)

Saturday Nov 25th @ Grand Valley (Scrimmage)

Friday Dec 1st @ Lorain Tournament

Saturday Dec 2nd @ Lorain Tournament

Saturday Dec 9th @ Cardinal Tournament

Saturday Dec 16th @ Laker Shaker (Dual @ Pymatuning Valley High School)

Thursday Dec 21st @ Riverside (Tri with West Geauga)

Thursday December 28th @ Defiance (Border War Tournament)

Friday Dec 29th @ Defiance (Border War Tournament)

Saturday Dec 30th @ Defiance (Border War Tournament)

Friday Jan 5th Home vs Hawken and Streetsboro (Double Dual) (Cancelled)

Saturday Jan 6th Heritage MS Red Raider Classic Tournament (Cancelled)

Saturday Jan 13th @ Westlake (Dual) - (Cancelled)

*Thursday Jan 18th vs Kirtland (Dual)

Saturday Jan 20th @ Howland Invitational Tournament

Sunday Jan 21st @ Howland Invitational Tournament

Wednesday Jan 24th @ Perry (OHSAA Team Tournament Quarter Finals)

Saturday Feb 3rd @  Hawken (CVC Tournament)

Wednesday Feb 7th @ Berkshire (Dual)

Thursday Feb 8th @ Lakeside (Dual)

Friday Feb 16th Home vs St. John’s and Paul (Senior Night Dual)

Saturday Feb 24th @ Lake Catholic (OHSAA Sectional Tournament)

Friday Mar 2nd @ Alliance (OHSAA District Tournament)

Saturday Mar 3rd @ Alliance (OHSAA District Tournament)

Thursday Mar 8th @ Columbus (OHSAA State Tournament)

Friday Mar 9th @ Columbus (OHSAA State Tournament)

Saturday Mar 10th @ Columbus (OHSAA State Tournament)

 

HMS Wrestling

Saturday Nov 25th @ Grand Valley 8 am (Scrimmage)

Saturday Dec 9th @ West Branch 9 am

Saturday Dec 16th @ Perry Quad 9 am

Thursday Dec 21st @ Riverside w/HHS 6:00 pm

Saturday Jan 6th Heritage MS Red Raider Classic Tournament @ HHS 10 am

Thursday Jan 18th Home vs Kirtland @ HHS w/HHS 4:30 pm

Saturday Jan 20th @ West Geauga Tournament 9 am

Wednesday Jan 24th Home vs West G and Cuyahoga Hts 4:30 pm

Wednesday Jan 31st @ Beachwood w/Hawken 4:30 pm

Wednesday Feb 7th @ Independence w/Orange and Wickliffe 4:30 pm

Wednesday Feb 14th Home vs Perry, Berkshire and Kirtland 4:30 pm

Wednesday Feb 21st @ Geneva w/Cardinal and Chagrin 4:30 pm

Friday Feb 23rd @ Beachwood - CVC Tournament 3:30 pm

Saturday Feb 24th @ Beachwood - CVC Tournament 9 am

_______________________________________________________

Harvey High School Winter Sports Awards  Program
 
When: Wednesday, March 7, 2018
Where: HHS Auditorium
Time: 6:00 p.m. to 8:00 p.m.
 
Refreshments will be served!
_______________________________________________________
Heritage Middle School Winter Sports Awards  Program
 
When: Wednesday, March 14, 2018
Where: HMS Gymnasium
Time: 6:00 p.m. to 8:00 p.m.
 
Refreshments will be served!
_______________________________________________________
SPRING:  2018 

_______________________________________________________

Spring sports tickets will be available three days prior to a major event
 
Presale Prices
  • Student: $3
  • Adult: $5
  • Family Pack: $15 (2/Adults and 3/Children)
  • Senior Citizens: Free (Must be at least 62 y.o.)
    • Tickets are sold only at Harvey HS Athletic Office which is open daily from 8:00 am to 3:00 pm
Gate Prices (High School Games Only)
  • Students: $6
  • Adults: $6
 
Thank you for your support and Gooooooo Red Raiders!
_______________________________________________________

 

HHS Boys Tennis

 

Friday Mar 29th  Home vs Cleveland Heights 4:00 pm

Monday Apr 2nd  Bye TBD 4:00 pm

Wednesday Apr 4th Home vs Perry 4:00 pm

Monday Apr 9th @ Kirtland 4:00 pm

Tuesday Apr 10th Home vs Chardon 4:00 pm

Wednesday Apr 11th Home vs West Geauga 4:00 pm

Monday Apr 16th @ Wickliffe 4:00 pm

Wednesday Apr 18th @ St. John’s 4:00 pm

Monday Apr 23rd @ Perry 4:00 pm

Wednesday Apr 25 Home vs Kirtland 4:00 pm

Monday Apr 30th @ West Geauga 4:00 pm

Wednesday May 2nd Home vs Wickliffe 4:00 pm

Saturday May 5th @ Perry 4:00 pm (Valley Division Tournament)

Monday May 7th @ Chardon 4:00 pm

Monday May 7th - Saturday May 12th Sectional Tournament TBD 4:30 pm

Monday May 14th - Saturday May 19th District Tournament TBD 4:30 pm

Friday May 25th - Saturday May State Tournament  TBD 4:30 pm

 

Note:  All JV matches are at opposite sites

 

HMS Boys Tennis

 

 

 

 

 

HHS Track

 

Friday Mar 23rd Home - Black & Red Inter-Squad Meet 3 PM - 6 PM

Monday Mar 26th @ Spire Invitational 4 PM (Indoor Meet)

Saturday Mar 31st Home - Red Raider Relay 4 PM

Wednesday April 4th @ Chagrin Falls

Saturday April 7th @ Kimberly Relays TBA - Bedford Heights, Ohio

Tuesday April 10th Home vs Gilmour / Wickliffe 4 PM

Saturday April 14th @ Perry Relays TBA - Perry, Ohio

Tuesday April 17th Home vs Berkshire / Kirtland 4 PM

Saturday April 21st @ Beachwood Invitational TBA - Beachwood, Ohio

Tuesday April 24th Home vs Beachwood / Wickliffe 4 PM (Senior Night)

Friday April 27th Home - Dick Beeler Booster Invitational 4 PM

Wednesday May 2nd Home vs Geneva 4 PM

Friday May 4th @ Euclid Relays TBA - Euclid, Ohio

Monday May 7th CVC Meet @ Orange

Wednesday May 9th CVC Meet @ Orange

Wednesday May 16th Boys Districts  - Mayfield Heights, Ohio

Thursday May 17th Girls Districts - Perry, Ohio

Friday May 18th Boys Districts  - Mayfield, Ohio

Saturday May 19th Girls Districts - Perry, Ohio

Wednesday May 23rd Boys Regional  - Austintown-Fitch, Ohio

Thursday May 24th Girls Regional - Austintown-Fitch, Ohio

Friday May 25th Boys Regional  - Austintown-Fitch, Ohio

Saturday May 26th Girls Regional  - Austintown-Fitch, Ohio

Friday June 1st State Meet - Columbus, Ohio

Saturday June 2nd State Meet - Columbus, Ohio

 

HMS Track

 

Monday April 9th Home vs Riverside 4:30 PM

Wednesday April 11th @ Perry 4:30 PM

Monday April 16th Home vs Orange 4:30 PM

Wednesday April 18th @ Geneva 4:30 PM

Friday April 20th @ Jefferson (Falcon Invitational) 4:00 PM

Monday April 23rd @ Wickliffe 4:30 PM

Wednesday May 2nd @ Chagrin Falls 4:30 PM

Saturday May 5th Home - Heritage Relays 10:00 AM

Monday May 7th Home vs West Geauga 4:30 PM

Monday May 14th @ Perry - CVC Meet 4:30 PM

 

HHS Softball

 

Saturday Mar 25th Home vs Akron East (Scrimmage) 4:30 pm

Wednesday Apr 4th Home vs Chagrin Falls 4:30 pm

Friday Apr 6th @ Perry 4:30 pm

Monday Apr 9th Home vs Wickliffe 4:30 pm

Wednesday Apr 11th @ Geneva 4:30 pm

Friday Apr 13th Home vs West Geauga 4:30 pm

Monday Apr 16th @ Beachwood 4:30 pm

Wednesday Apr 18 Home vs Orange 4:30 pm

Friday Apr 20th @ Chagrin Falls 4:30 pm

Saturday Apr 21st @ Lakeside 11:00 am

Monday Apr 23rd Home vs Perry 4:30 pm

Wednesday Apr 25th @ Wickliffe 4:30 pm

Friday Apr 27th Home vs Geneva 4:30 pm

Monday Apr 30th @ West Geauga 4:30 pm

Wednesday May 2nd Home vs Beachwood 4:30 pm

Friday May 4th @ Orange 4:30 pm

Saturday May 5th - Saturday May 12th Sectional Tournament TBD 4:30 pm

Monday May 14th - Saturday May 19th  District Tournament TBD 4:30 pm

Thursday May 24th - Friday May 25th Regional Tournament TBD 4:30 pm

Thursday May 31st - Saturday June 1st State Tournament TBD 4:30 pm

 

HMS Softball

 

Friday Apr 13th Home vs Andrews Osborne 4:30 pm

Monday Apr 16th @ Laurel Schools 4:30 pm

Wednesday Apr 18 Home vs Brady 4:30 pm

Friday Apr 20th @ Hathaway Brown 4:30 pm

Monday Apr 23rd Home vs  Beachwood 4:30 pm

Wednesday Apr 25th Home vs Memorial 4:30 pm

Friday April 27th @ Euclid 4:30 pm

Monday Apr 30th @ Hawken 4:30 pm

Monday May 7th Home vs Laurel 4:30 pm

Wednesday May 9th @ Brady 4:30 pm

Friday May 11th @ Hathaway Brown 4:30 pm

Monday May 14th @ Beachwood 4:30 pm

Wednesday May 16th @ Memorial 4:30 pm

Friday May 18th @ Andrews Osborne 4:30 pm

 

HHS Baseball

 

Tuesday Mar 13th Home vs Geneva 4:30 pm (Scrimmage)

Tuesday Mar 20th Home vs Perry 4:30 pm (Scrimmage)

Saturday Mar 24th Home vs John Hay 11:00 am

Monday Mar 26th Home vs Max Hayes 4:30 pm

Tuesday Mar 27th Home vs Conneaut 4:30 pm

Thursday Mar 29th Home vs Madison 4:30 pm

Saturday Mar 31st vs Crestwood @ Kent State 11:00 am

Monday Apr 2nd Home vs Wickliffe 4:30 pm

Tuesday Apr 3rd Home vs Riverside 4:30 pm

Thursday Apr 5th Home vs Maple Heights 4:30 pm

Friday Apr 6th Home vs Cleveland Central Catholic 4:30 pm

Saturday Apr 7th @ West Geauga 11:00 am

Monday Apr 9th Home vs Hawken 4:30 pm

Wednesday Apr 11th @ Hawken 4:30 pm

Friday Apr 13th @ Cardinal 4:30 pm

Monday Apr 16th Home vs Cardinal 4:30 pm

Wednesday Apr 18th Home vs Cuyahoga Heights 4:30 pm

Friday April 20th @ Cuyahoga Heights Away 4:30 pm

Saturday Apr 21st vs Benedictine @ Case Western Reserve University 11:00 am

Monday Apr 23rd Home vs Kirtland 4:30 pm

Wednesday Apr 25th @ Kirtland Away 4:30 pm

Thursday Apr 26th @ Cornerstone Christian 4:30 pm

Friday Apr 27th @ Berkshire 4:30 pm

Monday Apr 30th Home vs Berkshire 4:30 pm

Wednesday May 2nd @ Independence 4:30 pm

Friday May 4th Home vs Independence 4:30 pm

Saturday May 5th @ St. John 11:00 am

Monday May 7th Home vs Fairport 4:30 pm (Senior Day) 

Saturday May 5th - Saturday May 12th Sectional Tournament TBD 4:30 pm

Monday May 14th - Saturday May 19th  District Tournament TBD 4:30 pm

Thursday May 24th - Friday May 25th Regional Tournament TBD 4:30 pm

Thursday May 31st - Saturday June 1st State Tournament TBD 4:30 pm

 

HHS Baseball - 8th Grade

 

Wednesday Apr 11th Home vs Shaker Heights 4:30 pm

Friday Apr 13th @ Garfield Heights 4:30 pm

Monday Apr 16th Home vs Twinsburg 4:30 pm

Wednesday Apr 18th @ Solon 4:30 pm

Friday Apr 20th Home vs Euclid 4:30 pm

Monday Apr 23 @ University Schools 4:30 pm

Wednesday Apr 25th @ West Geauga 4:30 pm

Friday Apr 27th Home vs Brady 4:30 pm

Monday Apr 30th Home vs Memorial 4:30 pm

Tuesday May 1 @ Shaker Heights 4:30 pm

Thursday May 3rd @ Brady 4:30 pm

Monday May 7th @ Twinsburg 4:30 pm

Wednesday May 9th Home vs Solon 4:30 pm

Friday May 11th @ Euclid 4:30 pm

Monday May 14th Home vs University Schools 4:30 pm

Wednesday May 16th Home vs West Geauga 4:30 pm

Friday May 18th Home vs Garfield Heights 4:30 pm

 

HHS Baseball - 7th Grade

 

Wednesday Apr 11th @ Gilmour 4:30 pm

Friday Apr 13th Home vs Andrews Osborne 4:30 pm

Monday Apr 16th @ Shaker Heights 4:30 pm

Wednesday Apr 18th Home vs Brady 4:30 pm

Friday Apr 20th @ University Schools 4:30 pm

Monday Apr 23 Home vs Beachwood 4:30 pm

Wednesday Apr 25th Home vs Memorial 4:30 pm

Friday Apr 27th @ Euclid 4:30 pm

Monday Apr 30th @ Hawken 4:30 pm

Friday May 4th Home vs Cornerstone 4:30 pm

Monday May 7th Home vs Shaker Heights 4:30 pm

Wednesday May 9th @ Brady 4:30 pm

Friday May 11th Home vs University Schools 4:30 pm

Monday May 14th @ Beachwood 4:30 pm

Wednesday May 16th @ Memorial 4:30 pm

Friday May 18th @ Andrews Osborne 4:30 pm